zofim.org.il
  
 


 
אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל » ארכיון הכתבות » כתבה: הכינוס האירופאי לנציבים בינלאומיים

תמונת מגזין הכינוס האירופאי לנציבים בינלאומיים פורסם על ידי עמוס סימון
בתאריך 27/1/2016
בכתבה זו צפו 2024 גולשים

בין התאריכים 14-17 בינואר השתתפנו בכינוס נציבים בינלאומיים וצוותים בינלאומיים של ארגוני צופים מרוב מדינות אירופה, האזור הצופי אליו אנו שייכים, בעיר הנמל החשובה גדנסק שבפולין (על כך בהמשך). הכינוס היה משותף לשני הארגוניים העולמיים של הצופים - ארגון הצופים העולמי (WOSM) המונה בעולם 40 מיליון צופות וצופים, וארגון הצופות והמדריכות העולמי (WAGGGS) המונה בעולם 10 מיליון צופות, והשתתפו בו כ 140 נציגים ונציגות. היום הראשון הוקדש כולו לארגון הצופות והמדריכות העולמי. נציגות הארגון באירופה ובעולם הציגו למשתתפות ולמשתתפים את תכניות העבודה לשנים הקרובות, האתגרים שהארגון צפוי להתמודד איתו והאסטרטגיות הנגזרות מהם. היה יום מרתק ומלא בהשראה ובהעצמה נשית.

 

הפתיחה הרשמית של הכינוס באולם הכנסים של בניין סולידריות בסמוך למספנות נערכה למחרת ונפתחה עם ברכות חמות של ראש העיר גדנסק, עיר שמתחרה (עם דרום קוריאה) על אירוח ג'מבורי הצופים העולמי ב 2023. אורח הכבוד בפתיחה החגיגית והמרגשת היה לך ולנסה, מנהיג תנועת סולידריות, חתן פרס נובל לשלום לשנת 1983 ונשיא פולין בשנים 1990-1995 (גם על כך בהמשך). לאחר נאום מלא השראה וחזון (בפולנית כמובן עם תרגום לאנגלית) והרבה תמונות משותפות (ביניהן "סלפי" עם עמוס...) המשכנו בשגרת היום עם סדנאות נפרדות לנציבים ותיקים וחדשים, ולאחר מכן שילוב הקבוצות כך שהנציבים החדשים יוכלו ללמוד מניסיון הנציבים הותיקים. אחר הצהריים התחלקנו לסדנאות לפי בחירה בנושאים שונים: יישום תכניות בינלאומיות, שילוב אוכלוסיות שונות ומגוונות בצופים (diversity and inclusion), גדילה וצמיחה בשני הארגונים הענקיים ועוד. הערב הוקדש לחגיגת המגוון התרבותי - ערב בינלאומי! כל מדינה הציגה את תוצרתה בשולחן, וכך זכינו לראות מדי צופים ועניבות שונים ומשונים מכל אירופה, מאכלים ייחודיים והרבה מאוד ממתקים...

     

היום השלישי נפתח בסיור מרתק במרכז "סולידריות", בו זכינו לחוות מעט מההיסטוריה הלא-רחוקה של פולין וגדנסק. המשכנו עם סדנאות בנושאים דומים שהעמיקו יותר ביישום המדיניות והרעיונות בארגונים השונים. היה מעניין לראות כיצד מדינות שונות מתמודדות עם קשיים דומים ושונים, ו"להשוויץ" בפרויקטים המוצלחים והייחודיים שלנו: מעגלי קיום בצוותא, "צופות ביחד למרחקים", קליטת עלייה, שילוב חניכים בעלי צרכים מיוחדים ועוד ועוד. בערב יצאנו למשחק "חפש את המטמון" ברחובות גדנסק, התרשמנו מהבנייה העתיקה והנהרות הקפואים החוצים את העיר, וסיימנו את הערב בארוחה בסגנון פולני עם הופעה של להקת אקפלה מסורתית ששרה שירי מלחים. על מסיבת הריקודים החלטנו לוותר... :-)

היום האחרון הוקדש לסיכומים ולהיערכות לקראת הועידה האירופאית שתיערך בחודש יוני הקרוב בנורווגיה, שבה אנו שואפים לייצוג נציג ונציגה מכול ארגון השייך להתאחדות. הכינוס היה פשוט מצוין! מעניין, מגוון, ומשאיר הרבה חומר למחשבה ולעבודה... רוב הזמן הפנוי נוצל לטובת "נטוורקינג"(networking)   והיכרות עם צוותים בינלאומיים ממדינות שונות, על מנת ליצור שיתופי פעולה עתידיים. מחמם את הלב לראות כל כך הרבה מתנדבים צעירים מרחבי אירופה, שהצופים והצופיות זורמים בדמם, ומניעים אותם לעבר חינוך ועשייה משמעותיים למען עתיד טוב יותר לדורות הבאים.

 

בברכת הצופים באשר הם ובכול שפה - היה נכון!

 

נועה חכים

עמוס סימון

 

מידע נוסף:

גדנסק היא עיר הנמל החשובה בפולין, והעיר השישית בגודלה במדינה. בירת מחוז פומרניה. בעבר נקראה בשמה הגרמני דנציג. העיר שוכנת לחוף מפרץ בדרום הים הבלטי.

במספנות לנין בגדנסק נולדה תנועת  "סולידריות" בהנהגתו של לך ולנסה, חשמלי רכב במספנות (יליד 1943), אשר מילאה תפקיד חשוב בהתמוטטות השלטון הקומוניסטי באירופה בסוף שנות השמונים. עלייתה של "סולידריות" סימנה את תחילת היסדקות הקו הנוקשה של המפלגה הקומוניסטית. בדצמבר 1970 פרצו הפגנות במספר ערים בפולין בתגובה על עליית מחיר מצרכי המזון הבסיסיים. ב-17 בדצמבר 1970 פתח הצבא באש על פועלי מספנה בעיר הנמל גדיניה. 44 איש נהרגו ומאות נפצעו. אנדרטה לזכרם הוקמה ב- 1980 ליד מספנות גדנסק (בסמוך לבנין בו התקיים הכינוס – ראו תמונה). "סולידריות" צמחה והתחזקה על רקע היחלשות הסוציאליזם בברית המועצות בשנות השמונים, לאחר הסתבכות המעצמה הקומוניסטית במלחמת אפגניסטן וההרעה במצב הכלכלי בה ובגרורותיה, כולל פולין.חשיבותה העיקרית של "סולידריות" היא בשבירתה את מונופול המפלגה הקומוניסטית כארגון פוליטי יחיד במזרח אירופה. השביתות שהכריזה במספנות גדנסק הפגינו את כוחה הרב וכוחם של מיליוני חבריה. שביתות אלו גרמו לבסוף לממשלת פולין הקומוניסטית להכריז על משטר צבאי במדינה. ב־13 בדצמבר 1981, הכריז ראש ממשלת פולין, וויצ'ך ירוזלסקי, על מצוד אחרי חברי "סולידריות", תוך שהוא מאיים בעונשי מוות וכולא את מרבית מנהיגי הארגון, כולל לך ולנסה. ב־8 בדצמבר 1982 הוצא הארגון אל מחוץ לחוק. ב 1983 זכה לך ולנסה בפרס נובל לשלום. מפחד שלא יורשה לחזור לפולין לא יצא ולנסה לטקס אלא שלח את אשתו ובנו לקבל את הפרס בשמו. עד אמצע שנות השמונים שרדה "סולידריות" בעיקר כארגון מחתרתי שנתמך בידי הכנסייה וה CIA האמריקאי. כוחה היה מספיק על מנת לסכל את ניסיונות הרפורמה העצמאיים של ירוזלסקי ב־1988, תוך שגל שביתות בארגונה הכריח את הממשלה לפתוח בשיחות עם "סולידריות".

באפריל 1989 חזרה סולידריות למעמד חוקי והורשתה להשתתף כמפלגה בבחירות. בבחירות מוגבלות אלו זכו נציגיה בניצחון מוחלט והציתו את תקוותם של אנטי-קומוניסטים אחרים במרכז ומזרח אירופה. בסוף אוגוסט 1989 הרכיבה סולידריות את הממשלה, וולנסה התפטר משורותיה על מנת לכהן כנשיא פולין.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה