zofim.org.il
  
 


 
אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר התאחדות הצופים והצופות בישראל » ארכיון הכתבות » כתבה: תנועת הצופים בויקיפדיה

תמונת מגזין תנועת הצופים בויקיפדיה פורסם על ידי דור פוזנר
בתאריך 15/12/2015
בכתבה זו צפו 1929 גולשים

שלום לכל חברי ובוגרי התאחדות הצופים והצופות בישראל!

חושבים שאתם יודעים הכל על התנועה? רוצים ללמוד יותר ועל הדרך גם לעזור לנו להרחיב את מאגר הידע? הצטרפו היום לקהילת העורכים של ויקיפדיה והתחילו לכתוב ערכים חדשים ולשכתב ערכים קיימים אודות תנועת הצופים!

בדף זה ננסה להסביר בקצרה על האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה ובעיקר לסדר ולשים דגש על הערכים באנציקלופדיה הקשורים לתנועת הצופים ודורשים עזרה בשכתוב, בהוספת מידע ובתמונות.

 

ויקיפדיה

ויקיפדיה (באנגליתWikipedia) היא אנציקלופדית תוכן חופשי מבוססת-ויקי שכוללת גם מידע עכשווי ועדכני. "חופשי" פירושו חופשי לשימוש, עריכה, העתקה והפצה. ויקיפדיה היא יצירה שפותחה ומפותחת באופן שיתופי במספר רב של לשונות. היא מנוהלת ומתופעלת בידי מוסד ללא כוונות רווח, Wikimedia Foundation, קרן ויקימדיה.

ממשק המשתמש של ויקיפדיה

ממשק המשתמש ויקיפדיה בנוי מסרגל כלים צדדי וחלון עיקרי בו מוצגים המאמרים. מעל כל מאמר ישנן אוסף תוויות המאפשרות לבצע פעולות על המאמר: לקרוא אותו, לערוך אותו, לראות את ההיסטוריה שלו או לסמנו למעקב. למרות שכל משתמש יכול לערוך מאמרים, חלק מהפונקציות המיוחדות (כגון מעקב אחרי דפים מסוימים) פתוחות רק למשתמשים רשומים (ההרשמה נעשית בחינם).

חלון העריכה של ויקיפדיה מציג את ה"קוד" של המאמר שמורכב מטקסט המאמר וכן תגיות שונות (הן של ויקיפדיה והן של HTML) המאפשרות לשלב בו תמונות, טבלאות ואף נוסחאות מתמטיות. הקלדת הנוסחאות המתמטיות נעשה בפשטות רבה יחסית, עקב שימוש בעורך המשוואות של LaTex הממיר טקסט (שנכתב בהתאם לכללי התחביר של התוכנה) למשוואות המוצגות בצורה גרפית. יישום זה מקל מאוד על כתיבת מאמרים בנושאי מדעים מדויקים (בייחוד מתמטיקה) ומאפשר להציג נוסחאות מגוונות באופן קל לכתיבה.

ויקיפדיה מאפשרת גם שימוש בתבניות מוכנות מראש, וכן מאפשרת יצירת תבניות כאלה. תבניות שכאלה ניתן למצוא בשפע: החל מהודעות שגרתיות החיוניות לתחזוקה השוטפת (תבנית של מאמר בעבודה, או תבניתקצרמר), עבור בתבניות המאפשרות ניווט בין סדרה של מאמרים (למשל: תבנית סדרת המאמרים על הטנק ועל קיסרי רומא) וכלה בתבניות המפרטות מידע טכני על מטוסי קרבטנקים וכלי רכב אחרים. ישנן אפילו תבניות בוויקיפדיה המאפשרות לכתוב טקסט בכתב חרטומים!

גבולות האנציקלופדיה

תחומי העניין של ויקיפדיה העברית, בדומה לאלה של אחיותיה בשפות אחרות, רחבים ביותר. להבדיל מאנציקלופדיה כגון אנציקלופדיה מקראית, שמגבילה עצמה לתחום דעת מסוים, אין מגבלה כזו על ויקיפדיה, והיא עוסקת בכל תחומי הידע.

באנציקלופדיות מודפסות רבות נקבע גודל מרבי לערך, בהתאם לגודל הכולל המתוכנן, שהוא שיקול מו"לי חשוב. בוויקיפדיה אין הגבלה פורמלית על גודל הערך, אך רוב-רובם של הערכים אינם עוברים את הגודל של 100KB תווים, שהם כעשרים עמודים בגודל A4. מטבע הדברים, מרבית הערכים קצרים יותר, אך הרחבתו של ערך במידע רלוונטי מתקבלת בברכה. ערך בן פחות משתי פסקאות נחשב לערך קצר מדי (קצרמר), הדורש הרחבה.

הרשמה לוויקיפדיה

ההרשמה לוויקיפדיה היא תהליך פשוט מאוד, והיא תאפשר לכם לשפר את השימוש שלכם בוויקיפדיה:

 • להגדיר פרופיל הגדרות אישיות
 • לחתום בשמכם על שינויים שערכת
 • לעקוב אחרי ערכים שתקבעו
 • לקבל את רשימת הערכים ששיניתם
 • לאפשר להעלות קבצים לוויקיפדיה ועוד.

ההרשמה גם מסייעת לשמור על פרטיותכם, כיון שכתובת ה-IP ממנה פועל משתמש רשום אינה נחשפת למשתמשים האחרים. מכיוון שבדרך כלל משחיתים למיניהם מעדיפים להישאר אנונימיים, הרשמה יכולה לרמז לוויקיפדים שכתיבתך היא רצינית, ודבר זה יביא ליחס של כבוד אליה. שינויים במה שכתבת לא יעשו ללא הסבר.

למרבה המזל, ההרשמה לוויקיפדיה פשוטה ודורשת מכם למסור פרטים מינימליים, (שם משתמש וסיסמה בלבד. שם משתמש יכול להיות בעברית או באנגלית. יש לשים לב שאף שישנה אפשרות ששם המשתמש בעברית יהיה מנוקד, לא רצוי לעשות כן, מכיוון שהמערכת איננה תומכת במלואה באופציה זו). לחצו כאן על מנת להרשם.

על הכתיבה

כל מידע שכותבים בויקיפדיה חייב להיות בשפה ברורה ומקצועית, שפה ראוייה לאינציקלופדיה. כדי שנוכל להתקדם מהר ולא יימחקו ערכים שכתבתם בגלל חוסר מקצועיות, הנה כמה עקרונות וקווים מנחים שיעזרו לכם בכתיבה:

 • אחידות: השתמשו בתבנית דף כנקודת התחלה לכתיבת מאמר, לפחות בצעדיכם הראשונים באתר. התבנית מכילה דוגמאות לכתיב המיוחד למאמרים פה, כמו גם סימנים מיוחדים המוכרים על ידי מנוע התוכנה המאחסנת את ויקי.
 • איכות ואמינות: הקפידו על כתיבה תקנית, עברית נכונה, שימוש במידע ממקורות מהימנים.
 • בחירת מושגים: חשבו אם הערך אותו בחרתם ליצור הוא ערך אנציקלופדי. אם הוא עשוי לעניין קוראים אחרים מבחינת מרכזיותו. זכרו גם שויקיפדיה אינה מילון שצריך להכיל כל מושג אפשרי אלא אנציקלופדיה שמטרתה להציג את הערכים המרכזיים ביותר בתרבות האנושית.
 • הימנעו מקלישאות: קלישה (צורת היחיד של קלישאות) היא ביטוי שבלוני, נבוב, שמרבים להשתמש בו בשפה המדוברת אך אינו מוסיף דבר למידע שבטקסט, כגון "הכדור הוא עגול". נרחיב את הדיבור בעניין זה בערך קלישה.
 • שימרו על נייטרליות: חשוב שכל הערכים באנציקלופדיה, גם השנויים במחלוקת, יוצגו בצורה מאוזנת, ולא ישמשו במה להבעת עמדה או לתעמולה מסוימת. לדוגמא, כאשר אתם כותבים על מפלגה שאתם בעדה או נגדה, ראוי לפרט את ההיסטוריה, המנהיגים והמצע שלה, אך לא ראוי לשבח או לגנות את פעולותיה.
נייטרליות אין פירושה אוביקטיביות - הצגת הדברים מנקודת מבט שאינה תלויה באף אמונה. אך לקונצנזוס המדעי השורר ישנה עדיפות מאחר שהמדע שואף להיות המכנה המשותף לכל האנושות ולא רק לקבוצה זו או אחרת. ללא עדיפות למדע, האנציקלופדיה תתמלא במידע שולי.
 • כתבו תקצירי עריכה כדי שאחרים יוכלו לדעת בקלות מה עשיתם, ולא יחשבו שאתם מנסים לעשות שינויים בהיחבא.
 • הימנעו מהשארת 'עזים': אין להשאיר בגוף המאמרים חצאי ערכים, טקסטים באנגלית, פניות לקוראים/כותבים אחרים. לשם כך ישנם ארגז חול, שיחות או מזנון. העלו את הערכים למושג רק כשסיימתם את כתיבתו, או לכל הפחות השאירו את הערך נטול הערות כלשהן. אם ברצונכם להשאיר הערת עריכה בערך ניתן להוסיף אותה כך -
  <!-- הערת עריכה -->
  
כך שרק מי שיערוך את הערך יראה אותה.
 • מתן שם לערך חדש: העדיפו שמות עצם ביחיד ולא ברבים, השתמשו בכתיב מלא, העדיפו מילים עבריות, העדיפו מילים מלאות ולא ראשי תיבות, היזהרו ממתן שמות עם תווים מיוחדים, השתמשו בסימני פיסוק בשם הערך רק כשהדבר הכרחי והימנעו משימוש בה' הידיעה.
 • זכויות יוצרים: יש לכבד את חוקי זכויות יוצרים, פרטים מלאים בקישור בתחתית הדף. יש לזכור שברגע שחיברתם ערך הוא הפך להיות נחלת הכלל, וכותבים אחרים רשאים ואף צפויים לשנות את הערך, להגיב, להוסיף, כמיטב הבנתם (ולא תמיד על פי טעמכם האישי). כבדו התנהגות זאת וזיכרו שאין לכם מונופול על הערך אותו יצרתם, זהו טיבה של אנציקלופדיה שיתופית.
 • הוסיפו קישורים לערך חדש שכתבתם: סיימתם לכתוב ערך חדש? זה הזמן לחשוב איזה ערכים קיימים ראויים להיות מקושרים אליו, ולהוסיף את הקישורים המתאימים. כך תגדל התועלת שמביא הערך החדש שכתבתם, וקוראים רבים יותר יגיעו אליו. ניתן להיעזר בכפתור "חפש", כדי למצוא את כל הערכים שבהם מופיע שם הערך החדש.
 • אנקדוטות: הוספת אנקדוטה (סיפור היתולי או סיפור על מאורע כלשהו) תיעשה רק כאשר יש לה רלבנטיות גבוהה לערך המדובר. אין לנו כוונה להפוך את ויקיפדיה לאוסף אנקדוטות. במקרה של ספק - ותרו על האנקדוטה, או הסתפקו בכתיבתה בדף השיחה הצמוד לערך.
 • גודל המאמר: באופן כללי מומלץ לפצל ערכים גדולים במיוחד כשהדבר אפשרי.

דפים שיעזרו לכם להתוודע אל האתר

ראו גם

תנועת הצופים

תנועת הצופים היא תנועת נוער כלל-עולמית וכיום היא כוללת למעלה מ- 42 מיליון חברים ב־217 מדינות וטריטוריות. מכאן שבכל העולם קיים מידע רב על היסטוריית התנועה ועל התנועה כיום: חומרי עזר בהדרכה, הצעות פעילות, מקומות פעילות, דרכים שונות של עשייה וכו'.

דרך ויקיפדיה, נוכל להגדיל את הידע שלנו בנושא ובכך לתרום רבות לפעילות החינוכית בישראל וזאת דרך כתיבת חומרים חדשים מהידע שלנו וגם דרך תרגום של חומרים משפות זרות. בויקיפדיה האנגלית קיימים ערכים רבים מאוד על תנועת הצופים שרק מחכים למישהו שיתרגם אותם.

אז בואו ניגש לעבודה! לפניכם רשימות של ערכים חסרים או קצרים מידי, כל שעליכם לעשות (אחרי שתרשמו כמובן) הוא להכנס לערך שעליו תוכלו להוסיף מידע ולהתחיל לכתוב.

הערות טכניות

 • כדי שלא יווצרו כפילויות, אתם מוזמנים להגיב לכתבה זו ולציין את שם הערך עליו אתם עובדים או מתכוונים לעבוד.
 • תמונות הן מרכיב משמעותי מאוד בכל ערך. מי מכם שיש בידיו תמונות פרי יצירתו, מוזמן להעלות אותן לויקיפדיה על מנת שנוכל לעשות בהן שימוש בערכים השונים.
 • אתם מוזמנים להוסיף ערכים נוספים אשר אינם ברשימה או להוסיף ערכים לרשימה אשר נראים לכם ראויים. הדגש הוא במיוחד על ערכי רוחב חשובים ומעניינים אשר נראים אם לכם חשובים למתקפה.

התאחדות הצופים והצופות בישראל

ערכים הקשורים לגופים בהתאחדות הצופים:

מבנה תנועת הצופים העבריים

ערכים הקשורים לגופים בתנועת הצופים העבריים:

פעילות צופית

רוברט באדן פאואל

ערכים הקשורים במייסד תנועת הצופים:

הסטוריה

אישים

ערכים הקשורים באנשים חשובים שהיו או עדיין בתנועת הצופים:

הצופים העבריים:

עדת הצופים:

צופים בעולם

ראו גם

אנגלית:

קטגוריות:

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה